recenze: krimi Vražedná vášeň

13. 01. 2016 14:27:13
Obálky knih Markéty Harasimové evokují dojem, že jde o červenou knihovnu. Navíc spisovatelka je krásná blondýna, tudíž může být čtenář jejími posledními knihami zaskočen. Sama autorka říká, že k červené knihovně má negativní vztah

Pro napsání dobré detektivky stačí znát hloubky člověka, spíše ty negativní, a umět zachytit detaily. Pak už jen stačí potkat člověka, který vám v úplně jiném kontextu sdělí něco, co vzbudí literární múzu. Poté, co jí ještě kamarád řekl, že v předešlých knihách bylo málo erotiky, vznikla první krimi Sametová kůže. Netrvalo dlouho a autorce jiný známý prozradil, co se v jeho firmě děje okolo připravovaného převratného léku a zápletka další detektivky byla na světe. Vražedná vášeň, zkráceně VV, vyšla loni na podzim.

Ve firmě Via San vědec Zaga ukončuje lék na rakovinu s minimálními vedlejšími účinky. Média o jeho přelomovém léku pouští první zprávy. Je už jen otázkou pár dní, kdy se začne testovat. Vědec Zaga se po smrti manželky utápí v depresi a snaží se ji spláchnout alkoholem, takže výzkum vázne. Nakonec je nalezen mrtev se známkami krutého týrání. Na literární scéně se tak objevuje kriminalista Hokr s inspektorem Conkem. Jako vzor detektivů si autorka po vizuální stránce bere nějakou skutečnou postavu. „Jungr v Sametové kůži v mé fantazii vypadá jako Martin Stropnický a Hokr z Vražedné vášně je celý Jiří Dvořák. Kriminalisty si představuji jako mužné a férové chlapáky, které jen tak něco nevyvede z míry,“ přibližuje postavy z knihy jejich autorka Markéta Harasimová. Jediným vodítkem k pachateli je pro Hokra blízký kolega Zagy a jeho nová láska. „Začátek příběhu je opravdu něžně vášnivě zamilovaný a to záměrně, aby byl kontrast s tím, co přijde pak," říká autorka VV. „Pro erotické scény beru inspiraci ze života,“ usmívá se štíhlounká Harasimová. O Artura a Lilianu se však zajímá i člověk, který usiluje o recepturu nového léku a na špinavou práci si najde dva kriminálníky. Některé scény jsou dost fuj. Víc vám prozrazovat nebudu.

Spisovatelka Harasimová se netají tím, že psaní jí pomáhá zvládat depresivní stavy, kterými trpí. Možná znalost vlastních temných stránek jí pomáhá popsat psychiku hlavních hrdinů tak, že jim porozumíte a žijete s nimi jejich emoce. Harasimové se daří dostat do detektivek i strach, který na čtenáře padne. Místy jsem se bála tak, že jsem musela číst až do tří do rána, abych došla k rozuzlení a občas jsem monitorovala šustot v ložnici.

Doufám, že budete mít stejný zážitek při čtení její podzimní detektivky Vražedná vášeň. Na březen se chystá další její kriminálka Pouta z pavučin.

Autor: Edith Holá | středa 13.1.2016 14:27 | karma článku: 7.79 | přečteno: 346x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Za všechno můžou... kamiony!

Inu, viníka máme, a to je přece cíl všech úředníků a jiných zodpovědných za vlastní selhání. A viníka teď označili dokonce ti nejpovolanější úředníci - ministr a šéf jemu podřízené organizace, která má se o dílo starat.

14.12.2018 v 21:32 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jaroslava Urbanová

Socka

Tak jsem si zase koupila jízdenku, tedy přesněji kupón, který mě opravňuje používat mastnou tyč, socku, MHD, městskou, jak je libo.

14.12.2018 v 16:50 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 523 | Diskuse

Martina Studzinská

Na útěku

Uháníme. nestíháme. Co nebo kdo nás honí? Kdo je ten nemilosrdný šéf, který nás neustále úkoluje a nemá s námi špetku slitování? Odpověď je překvapivá: Jsme to my sami. Nikdo jiný by k nám tak krutý být nedokázal.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 218 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Opět tu máme něco jako zvací dopis

Někteří zdejší politici, co se nedokáží s naší politickou realitou popasovat, udělali přesně to, co udělal Vasil Bilak a jeho kámoši před padesáti lety.

14.12.2018 v 15:29 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 2060 | Diskuse

Vilém Ravek

I masový zákazník chce od cestovních agentur adrenalinovové zážitky.

Adrenalinová dovolená doposud byla jen pro zdravé a bohaté. Jenže i lidé s umělým kyčelním kloubem mají právo se na dovolené přiměřeně bát. Adrenalin pro seniory 55+ s kardiostimulátorem by měl být dnes již samozřejmostí.

14.12.2018 v 15:12 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 172 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1409

Napsala jsem dvě knihy: autobiografickou "CESTA K MÝM MATKÁM" (o mém životě v adoptivní rodině a nalezení biologické matky, Nakl. JOTA 2012). V květnu 2014 mi vyšel druhý román "O ŽENÁCH A O LÁSCE", který je na základě zkušeností mnoha žen se surogátním mateřství u nás. Byl oceněn Akademií literárního salonu Blinkr a získal druhé místo.

Jsem koordinátorkou a spoluautorkou projektu Pohádky pro kulíšky. Za terapeutické pohádky pro rodiče předčasně narozených dětí ke čtení na JIP a práci na celém projektu pro o.s. Nedoklubko jsem byla v roce 2012 oceněna Purpurovým srdcem. Aktuálně vyšla kniha na neonatologické JIP "Vítej, kulíšku", v níž je Sedm duhových pohádek nejen pro kulíšky, které jsem napsala (vyšla k Mezinárodnímu dni předčasně narozených dětí 17.11.). Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz