Král Norů je zlej

27. 01. 2016 14:47:07
U nás doma jíme zdravě ve vlnách. Snažím se, občas je to striktní, pak se to rozvolní, a já si v duchu říkám, že láska je důležitější než křik a pláč nad plně zdravým talířem. Mladší syn sladkosti bohužel miluje.

„Mami, já mám chuť.“ Typická věta pronášená každý den i několikrát. Ne vždy se podaří ji zvládnout ovocem nebo zeleninou.

„Dobře, jednu jedinou čokoládovou tyčinku a do večera už nic sladkého.“ Podávám prvňáčkovi čokoládu. Matýsku, víš, že existuje stát, kde když rodiče dávají dětem sladkosti, tak ty děti jim vezmou?“

„Cože?“

„Ten stát se jmenuje Norsko a děti tam smí sladkost jen v sobotu. Když někdo vidí dítě, že jí sladkost jindy, tak to může nahlásit a děti rodičům vezmou.“

„To není fér.“

„Taky si myslím. Lidi tam mají povinnost to oznámit. Třeba i zubař, když má dítě hodně kazů, tak to znamená, že jí moc sladkostí a tím pádem má špatné rodiče. Zubař zavolá sociální úřednici. Ta přijde i s policajtem k nim domů a děti jim vezmou.“

„To je zlej policajt a to nemůže být, policajti jsou hodní.“

„Kdybychom teď byli v Norsku, tak tě za tu tyčinku odvedou.“

„A kam?“

„K cizím lidem, kteří jsou podle státu Norska lepší než ti skuteční rodiče.“

„Já bych utek zpátky.“ Matýsek se přitulí s tyčinkou už rozbalenou.

„Ježíš, já bych najala detektiva a ten by tě vypátral a přived by tě zpátky, neboj.“

Po chvilce. „Nebo já bych tam radši jed zdravě.“

„No prima, tak tady taky, jo?“

„Tady nejsme v Norskuuu. Tady nebudu jíst sladké jenom, když potkáme Noráky.“

„Říká se Nory. Mimo Norsko tě nemohou za sladkost odebrat.“

„Uff.“

„A co když mají pravdu s tím sladkým?“

„Ne. Oni mají nejzlejšího prezidenta na světě.“

„Oni mají krále.“

„Norský král je zleeeej. To budu zpívat celý den. Norský král je zlej, norský král je zlej, norský král je zlej, norský král je zlej, norský král je zlej, norský král je zlej,...“

Pokračuje i s čokoládou v puse. "Norský král je zleeej, norský král je zleeej, norský král je zleeej, norský král je zleeej, norský král je zleeej, norský král je zleeej,...“

Tak a máme novou mantru a já červa v hlavě. Takhle to mám i s tou písničkou Spongeboba, té se také nemůžu zbavit:

Stále dál se dneska točí den,

píseň je krásná... (tady mi to pořád vypadává)

Zpívat přestat se nedá,

tak se přidej k nám

a zpívej tudu dudá...

P.S. Fotku syna se sladkostí sem radši nedám. Nejsme sice v Norsku, ale... Pod tímto strachem žijí rodiče v Norsku běžně. Netýká se to jen sladkostí, ale i jiných věcí, které mohou být považovány za zanedbání péče a signálem k odebrání dítěte. Každý sleduje každého a je povinností hlásit to, co je považováno za rodičovskou chybu.




Autor: Edith Holá | středa 27.1.2016 14:47 | karma článku: 17.31 | přečteno: 593x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Marcel Burkert

Zásadné otázky, na ktoré obhajca islamu - Hatem Berrezouga, stále nemá odpovede

Sotva existuje v ČR osoba, alebo islamská organizácia, ktorá robí islamu väčšiu pozitívnu reklamu, akú mu robí najobľúbenejší obhajca „pravého islamu“ v ČR, moslimský bloger - Hatem Berrezouga.

14.12.2018 v 22:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Anna Řibřidová

Kdybych víc četl, mohlo to dopadnout jinak...

Kulíšek už dávno nebyl žádný Kulíšek, ale pořádný Kulich. A připomínal něco mezi čivavou, huskym a labradorem. Původně to měl být, jak by řekl Srstka, roztomilý kříženeček, který se hodí i do paneláčku a moc rád si hraje s dětmi.

14.12.2018 v 21:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Karel Wágner

Jak nám v Kosovu pravda s láskou zvítězily

Z našich sdělovacích prostředků se dozvídáme, že Kosovo bude mít pravidelnou armádu. A tak bych rád zopakoval povídání o Kosovu, které jsem zveřejnil ve čtvrtek 7.4.2016 na svém blogu.

14.12.2018 v 18:00 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 1589 | Diskuse

Jiří Turner

Chvála veřejnoprávní České televizi a Českému rozhlasu

Není to míněno ironicky. Myslím, že žádný lepší zdroj informací u nás neexistuje a nutno říci, že asi ani existovat nemůže. Nikdo nemá, a mít nemůže, tak komplexní záběr, tak sofistikovanou síť profesionálů, ani míru nezávislosti.

14.12.2018 v 15:22 | Karma článku: 25.51 | Přečteno: 1087 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Schizofrenik

Ilustrovaný podčárník aneb zamyšlení nad některými jevy v životě pozemšťanů a vztahy, které se jich nějakým způsobem týkají.

14.12.2018 v 13:30 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1409

Napsala jsem dvě knihy: autobiografickou "CESTA K MÝM MATKÁM" (o mém životě v adoptivní rodině a nalezení biologické matky, Nakl. JOTA 2012). V květnu 2014 mi vyšel druhý román "O ŽENÁCH A O LÁSCE", který je na základě zkušeností mnoha žen se surogátním mateřství u nás. Byl oceněn Akademií literárního salonu Blinkr a získal druhé místo.

Jsem koordinátorkou a spoluautorkou projektu Pohádky pro kulíšky. Za terapeutické pohádky pro rodiče předčasně narozených dětí ke čtení na JIP a práci na celém projektu pro o.s. Nedoklubko jsem byla v roce 2012 oceněna Purpurovým srdcem. Aktuálně vyšla kniha na neonatologické JIP "Vítej, kulíšku", v níž je Sedm duhových pohádek nejen pro kulíšky, které jsem napsala (vyšla k Mezinárodnímu dni předčasně narozených dětí 17.11.). Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz